top of page

BARBERLAND PRAGUE 
& ANTICA BARBIERIA COLLA

Paralela napříč prostorem a časem

        Proč spojení Barberland (BL) a Antica Barbieria Colla (ABC)? Náš zakladatel David objevil ABC zcela náhodně, když si v jiném barbershopu v Miláně zakoupil parfém jejich značky. Po první návštěvě v ABC bylo jasné, kam bude BL dále směřovat. Našel zde stejnou vizi a podobný koncept. Tento 120 let starý holičský ráj Davida natolik očaroval, že se rozhodl domluvit zde pro svůj tým holičů školení, a zároveň v BL používat luxusní kosmetiku této značky. Tak došlo k přenesení této více než století dlouhé italské tradice do srdce Prahy, do Barberland.

HOLIČSTVÍ ZALOŽENÉ V MILÁNĚ ROKU 1904

PŘES 100 LET ZKUŠENOSTÍ V PÉČI O VOUSY A VLASY

        Holičství Antica Barbieria Colla otevřel v samém srdci Milána v roce 1904 Dino Colla, holič z města Ferrara.On sám nikdy zákazníky neobsluhoval, ale spíše školil svůj personál, aby svým klientům zaručil služby na vysoké úrovni. Po několika letech od otevření začala být Antica Barbieria Colla díky svému velkému úspěchu považována za jakýsi pánský klub na způsob těch britských.

 

        Po tomto velkém úspěchu začal Dino Colla hledat větší prostory, v roce 1919 se přestěhoval na via Verdi 2, na roh s via Manzoni, naproti divadlu La Scala. V novém působišti zažila Antica Barbieria Colla svou největší slávu a uznání. Holičství bylo považováno za jakousi instituci, vzhledem k tomu, že všechny oficiální instituce holičství také navštěvovaly. Úspěch Colly trval až do srpna 1943, kdy bylo náměstí Piazza Scala a jeho okolí bombardováním srovnáno se zemí, což způsobilo, že se holičství na devět měsíců uzavřelo. Antica Barbieria Colla byla znovu otevřena 1. dubna 1944 na adrese via Gerolamo Morone 3 (na současném místě).

 

        Z mnoha jejích zaměstnanců loajálně čekal na znovuotevření pouze jeden, Guido Mantovanini. Jeho oddanost byla náležitě odměněna tím, že se po smrti Dina Colly v únoru 1949 stal jediným dědicem podniku. 16. ledna 1960 nastoupil do Antica Barbieria Colla holič Franco Bompieri, který měl čerstvé zkušenosti z hotelu Continentale. Začalo tak upřímné a nadšené spojenectví, a holičství tak vzkvétalo ještě více díky klientele, kterou přivedl Franco Bompieri.

 

        V roce 1965 se Franco stal spolu s Guidem Mantovaninim dalším akcionářem, každý s 50% podílem. Jejich spolupráce trvala celkem třináct let, dokud Guido Mantovanini v roce 1973 neonemocněl; proto se o dva roky později, v roce 1975, stal Franco Bompieri jediným akcionářem holičství, které bylo v Miláně už velmi uznávané.

FRANCESCO BOMPIERI,
ZNÁMÝ JAKO FRANCO

OKRAČOVATEL TRADIČNÍHO UMĚNÍ V PÉČI O VOUSY,
KTERÝ VEDL HOLIČSTVÍ OD POLOVINY 
SEDMDESÁTÝCH LET DO NOVÉHO TISÍCILETÍ

        Franco Bompieri byl posledním holičem, který vlastnil Antica Barbieria Colla, a vždy tvrdil, že ho zajímají pouze dvě věci: stříhání vlasů a psaní. 

 

        Franco se narodil v roce 1934 ve Volta Mantovana, holičem se stal ve svých 9 letech, a do Milána přišel v roce 1949, těsně po skončení druhé světové války. V době, kdy Itálie obecně, a tedy také Miláno, obnovovaly svou vlastní identitu, měl Franco díky své práci možnost poznat a obsluhovat muže z různých společenských vrstev: pouliční uklízeče ze svého prvního zaměstnání v oblasti Lambrate, zloděje kol z obchodu na via Marco D'Oggiono, pány z hotelu Continentale, a nakonec i známé klienty svého vlastního salonu Antica Barbieria Colla, kde byly nezřídka předmětem diskusí témata jako umění a literatura. Obchod navštěvovala řada významných italských osobností, například Cesare Romiti, Giulio Malgara, bratři Tronchettiové, Enrico Cuccia, Luchino Visconti a Enzo Jannacci. 

 

        Ve volném čase, obvykle přes noc, se Franco věnoval také psaní. Bompieriho knihy vydávala největší italská nakladatelství. 

 

        Franco, a tím i Antica Barbieria Colla, odráží město, které už neexistuje: stejné místo, kde žili metaři z filmu Zázrak v Miláně nebo kapsáři a přistěhovalci z Rocca a jeho bratrů, a také elegantní město, kde strávil svůj život Luchino Visconti. Je to "řemeslník elegance", který zažil hlad, ale také navštěvoval divadlo La Scala, potkával uklízeče ulic i knížata, zloděje a významné bankéře. 

bottom of page